сряда, 31 януари 2024 г.

Биeналето във Венеция - един от най-известните и стари форуми за изкуство в света

 Венецианското биенале е един от най-известните и стари форуми, където световното изкуство мери ръст и тенденции пред авторитетно жури. Провежда се на всеки две години почти без прекъсване от 1893 година. Тогава на Рикардо Селватико му хрумва да създаде международно издание на проведената с голям успех национална художествена изложба в Италия.

Биналето във Венеция мери пулса на съвременното изкуство
Биeналето във Венеция мери пулса на съвременното изкуство

Две години по-късно, през 1895-а Венецианското биенале вече е факт с участие на творци от 16 страни. След неизбежното прекъсване през Втората световна война, събитието се превръща в всепризната изява на световните авангардни творци.

Още през 30-те години проявата е средище на съпътстващи международни фестивали за кино, театър и музика. През 1975 към портфолиото се добавя и  Световното биенале по архитектура.

През втората половина на ХХ век Венецианското биенале играе ключова роля в развитието на съвременното изкуство. Произведенията, представени от участниците и оценявани от международно жури, пишат историята на световното творчество и съществено влияят върху тенденциите.

Журито връчва награда за най-добър павилион и награждава един или няколко художника. Например, през 1964 година призът отива при Робърт Раушенбърг и така поп-артът получава световно признание.

Изкуството на страната домакин се представя в специални павилиони, строени през целия ХХ век от най-известните италиански архитекти.

По време на Биеналето върви и паралелна програма (eventi collaterali) с изложби на отделни автори или художествени институции.

Биналето във Венеция мери пулса на съвременното изкуство
Биeналето във Венеция мери пулса на съвременното изкуство

Темата на поредното издание се определя от главния куратор. Идеята е тя да отразява съвременното състояние на изкуството и всички участници са длъжни да я следват в инсталациите си. Точно затова вниманието на професионалистите е приковано в избора на отговорното лице.

За 60-ото издание, което ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 година на различни локации във Венеция,  темата е Stranieri Ovunque („Чужденци навсякъде“) – препратка към името на базираната в Торино група със същото име, която се бори срещу расизма и ксенофобията в Италия в началото на 2000-те.

Това съобщи тазгодишният куратор, артистичен директор на Музея на изкуствата в Сао Пауло (MASP) Адриано Педроза и първият латиноамериканец на този пост.

Биналето във Венеция мери пулса на съвременното изкуство. Кураторът Адриано Педроза
Биeналето във Венеция мери пулса на съвременното изкуство. Кураторът Адриано Педроза

Той е роден в Рио де Жанейро. През 2014 година става директор на MASP и получавайки за управление богат класически музей, за няколко години го пренасочва към поставянето на най-сложните проблеми на съвременната цивилизация. Т

ой става известен със своята поредица от изложби Historias, всяка от които изследва теми, свързани с различни култури и идентичности. Този цикъл включва експозициите „История и сексуалност“ (2017), „История на Афро-Атлантика“ (2018), „История на бразилците“ (2022).

Зад избора на Педроза за главен куратор, според специалистите, се крие очакването от него за сходни с предишното му творчество практики.

Темата на основната изложба потвърди тези надежди: „Чужденци навсякъде“ се основава на проектите му в MASP и това ще бъде изложба, която, по думите му, ще подчертае разнообразието от раси, полове и националности, които ще служат като това, което той нарича „празнуване на чужди, далечни, извънземни, странни хора и така наречените местни.“

„Художниците винаги са пътували при различни обстоятелства, движейки се през градове, държави и континенти, феномен, който се разраства едва от края на 20-ти век – по ирония на съдбата, период, белязан от нарастващи ограничения върху движението или движението на хора“, каза главният куратор.

Биеналето през 2024 г. ще бъде посветено на артисти, които самите са чужденци, имигранти, емигранти, членове на диаспори, емигранти, изгнаници и бежанци, особено тези, които са мигрирали между глобалния Юг и глобалния Север.“

България ще представи проекта „Съседите“ на Биеналето на изкуствата във Венеция.

Няма коментари:

CODE HEALTH TV казва: „Благодарим ви, че ви има!“ за втора поредна година

  За втора поредна година CODE HEALTH TV казва: „Благодарим ви, че ви има!“ Българската здравна телевизия събира медицинския, здравен и фарм...