четвъртък, 3 октомври 2019 г.

За овластяване на учителите и повече съвместни проекти с държавна подкрепа призоваха директори на училища от България и Р. Северна Македония




Учителите да имат по-голяма роля в изготвянето на  плановете и програмното съдържание в училищата и правителствата на двете държави да подкрепят повече съвместни проекти между учебните заведения от двете страни на границата – около тази позиция се обединиха над 30 директори на училища от  гранични общини в България и Р. Северна Македония.

Ръководителите на основни и средни училища взеха участие в първата двустранна регионална среща под мотото „Образователна свързаност за по-добра европейска перспектива на младите“, която се проведе в Банско. Срещата се организира от Фондация Българска Памет с подкрепата на Министерство на образованието и науката на Р. България, а целта е да бъде установена традиция за ежегодно провеждане на подобни срещи, улесняващи и подпомагащи трансграничното сътрудничество в реални измерения и в дългосрочен план.



Акцент в дискусията бе ефективната колаборация между училищата от Р. България и Р. Северна Македония. В рамките на форума се родиха идеи и предложения за съвместни проекти, които да развият в по-голяма степен партньорските взаимоотношения между образователните институции в двете държави и да се разгърнат в ефективна мрежа за сътрудничество с подкрепа от страна на ресорните министерства на България и Р. Северна Македония. 

В рамките на 3-дневната среща директорите от двете държави обмениха добри практики и очертаха идентични предизвикателства, пред които се изправят – претоварено учебно съдържание, теоретични знания без практическа основа и демографската криза. Участниците в дискусията се обединиха около необходимостта  учителите да имат по-широко участие при изработването на учебните планове и програми с адекватно за възрастта на учениците съдържание.

В рамките на форума по покана на г-н Ивайло Златанов, началник на РУО – Благоевград, директорите от Р. България и Р. Северна Македония посетиха на място най-старото училище в гр. Банско НУ „Св. Паисий Хилендарски“ за обмяна на опит на терен. Те се запознаха с базата и добрите практики на училището, които са интегрирани в учебно-възпитателния процес. 

Няма коментари:

Шестима автори в проекта „Колко те харесвам“ в САМСИ

Дългогодишния проект „Автобиография“ на куратора Надежда Джакова продължава с „Колко те харесвам“ “Колко те харесвам” е поетично-ироничен по...