неделя, 29 декември 2013 г.


Най-интелигентният човек в света пред
ПРЕСА
Имаме нужда от човечност
Магдалена ГИГОВА

Исмаил Серагелдин получава първия си докторат по философия в Харвард и след това още 33 в различни университети по света. Автор е на 60 книги и повече от 200 статии с научна стойност. От 1992 до 2000 г. е вицепрезидент на Световната банка. Носител е на Ордена на изгряващото слънце в Япония, на Почетния легион във Франция и на медала на Академията на науките на САЩ. Той бе сред основните лектори на срещата на фондацията на Петър Стоянов Център за глобален диалог и сътрудничество във Виена.


За променящия се свят

Светът се променя. Ще ви дам конкретен пример. Ако искате да инвестирате във фабрика, вие ще изберете технология, при която няма да изхвърляте в реката вредни вещества, въпреки че тя ще ви струва по-скъпо. Защото ако системно замърсявате околната среда, реката и чрез нея посевите и животните, това ще ви струва много по-скъпо под формата на глоби. Обществото хвърля много пари и време да чисти токсични отпадъци, да намалява вредните газове, да рециклира. Дори Китай, който беше известен със замърсения си въздух, сега полага много усилия. Правителствата вземат по-добри решения, когато имат предвид не само печалбата, а и социалната и екологичната страна.

Аз вярвам в устойчивото развитие като възможност, т.е. да дадем на бъдещите поколения повече възможности, отколкото сме имали самите ние. И то не да им оставим в наследство коли, сгради, мебели, а от природни ресурси, околна среда и човешки капитал. Но и социален капитал - за равноправно общуване между хората, независимо дали са от Югославия или Сомалия.
 
За положението в родния Египет
  • Преминаваме през труден период, защото имаме фундаментално неразбирателство във вижданията ни за бъдещето. Половината от обществото смята, че ислямът е единствената алтернатива, а останалите не вярват в това. Моите виждания са, че социално-политическите структури трябва да започнат да работят, понеже уличните боеве няма да направят хората свободни. Аз вярвам, че всички трябва да са равни пред закона, независимо дали са мюсюлмани, християни, евреи или будисти, мъже или жени. От моя гледна точка законът е в основата на всичко.
  • За мюсюлманския закон Шериата и за исляма

  • Шериатът е неразбран от Запада. През средните векове той е бил много по-човечен и прогресивен от останалите закони. Например през седми век халиф Омар Мухатаб Втори пише, че няма престъпление и наказание, ако престъплението не е такова спрямо текста на закона, че всеки е невинен до доказване на противното, че нелегално събраните доказателства не бива да се приемат като такива... Съвсем модерна концепция! Америка в момента разисква дали може да се приемат доказателствата, събрани чрез подслушване или следене на имейли. А халифът го е писал през 641 година!
  • През средните векове ислямът е бил много толерантен. Пример е андалуският период в Испания, когато различните етноси и религии са живели мирно и са постигнали невиждан разцвет. Ислямът е стопроцентен арабски феномен, но много бързо арабите стават малцинство сред мюсюлманите. Така е и в съвременния свят - в Индонезия, Иран, Турция, Нигерия не са араби. Днес хората, които говорят за каноните на Шериата, го гледат от исторически грешна перспектива. Бих искал да спорим за това, но фундаменталистите казват „Аз съм прав,ти грешиш!“. Разбира се, ислямският закон е един от източниците за юриспруденция, но трябва да се има предвид и гражданския съд, както и другите видове право. Но ние можем да решим съвременните проблеми с помощта на генерални принципи. Приоритетите се променят. Дълго време робството е било нормално, държавите не са били управлявани демократично, насилствено са колонизирани цели континенти с огън и меч. Днес имаме съвсем други стремежи. И това е чудесно, защото, както е казал Виктор Юго, „Няма армия, която може да победи идеите“.

  • За 34-те доктората

  • Не всички докторати са постигнати с труд, някои са почетни. За първи път станах почетен доктор по социология и се оказа, че моят документ е първият, подписан от Емил Константинеску като първи демократичен президент на Румъния и последният като ректор на университета. Повече се гордея с медала от Академията на науките на САЩ. Това е най-престижната награда, давана от тази институция, по-стойността дори от приза за наука, който дава американският президент. Отличието е на сто години и досега аз съм единственият неамериканец, който го е получил. Това бе наистина огромна чест за мен.

  • За Александрийската библиотека

  • Александрийската библиотека от Античността е била напълно унищожена през 48 г. Тя е била най-голямото приключение за човешкия ум, защото преди нея са съществували коренно различни библиотеки в Египет и в Елада, но Александрийската е била първата, събрала универсалното познание, като са превеждали трудове от един на друг език. Там например за първи път Старият завет е бил преведен от хибру??? на гръцки. В Александрия се стичали ученици и учени от целия свят - поети, математици, астрономи, философи да работят и спорят заедно. Малцина знаят, че Аристарх от Самос е първият в света, който е казал, че Земята се върти около Слънцето. Точно 1800 г. преди Коперник. За жалост неговите трудове не са оцелели, но ние знаем за тях от ироничните забележки и унищожителните критики на неговите колеги, които го наричали „Лудия Аристарх“. Друг учен от Александрия – Птолемей, е създал звездната система, която църквата поддържала в продължение на хиляда години. Ние учим Евклидова геометрия, а създателят й Евклид е бил писар в Александрийската библиотека. А каталогизирането на книгите, което ползваме и до днес, е измислено за Александрийската библиотека от Калимах, гръцки поет. За да се издържа, той направил първия каталог на ръкописите. Така за първи път универсалното познание е било организирано и систематизирано по азбучен ред. 2300 години по-късно използваме същата система.
  • Идеята да върна не толкова старата слава, колкото духът на библиотеката ме привлече. Затова напуснах Световната банка и станах директор - защото познанието е инструментът на новия век.
  • В Александрийската библиотека има 15 научноизследователски института, организираме 700 културни събития годишно. След революцията посещаемостта поспадна, но преди това имахме по 1,4 милиона посетители годишно плюс три милиона справки дневно в нашия уебсайт. Опитваме се да върнем духа на старата библиотека по съвременен начин.
  • За нас истинските ценности са свободата на изразяване на мнения, обменът на научни познания, диалогът и разбирателството. От това има нужда моята страна, целият регион. Имаме нужда от човечност!

Няма коментари:

Икона на Свети Георги Победоносец, предоставена от президента Румен Радев и съпругата му Десислава предизвика фурор на благотворителен бал

  Икона на Свети Георги Победоносец, предоставена от Президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева предизвика истински фурор на бла...