събота, 7 юни 2025 г.

Делегация от корейски журналисти споделя кои са най-интересните места около Сеул и не само


Делегация от корейски журналисти разкрива къде са най-добрите места за K-food в Сеул
Делегация от корейски журналисти разкрива къде са най-добрите места за K-food в Сеул

В Покана за пътуване на 8 юни 2025 по програма Христо Ботев от 17 часа: Лекарят по традиционна китайска медицита Д-р Юй Цун за методите на лечение и обучение. Крикор Асланян за ателието на Пол Сезан в Екс ан Прованс

Лекарят по традиционна китайска медицита Д-р Юй Цун за методите на лечение и обучение
Лекарят по традиционна китайска медицита Д-р Юй Цун за методите на лечение и обучение

В последните години все повече млади българи изучават корейски език, увлечени по световната мода да се слуша К-поп музика. Сериалите от далечната азиатска страна вече са превзели европейските екрани, а за настъпващите К-фууд и К-бюти научаваме от роящите се магазини за корейска храна и козметика.

Какво може да се види и преживее в страната им разпитах  делегацията от  Асоциацията на корейските журналисти, която представлява повече от 12 хиляди членове, обединили 204 медии. Корейските гости бяха на посещение у нас по покана на Съюза на българските жуналисти. Запитах ги какъв е поводът да бъдат за десети път в нашата страна.

Едно от местата за К-фууд в Сеул
Едно от местата за К-фууд в Сеул

А те ни подсказаха какво бихме могли да видим в тяхната държава и къде са най-добрите места, където може да се яде улична корейска храна и да се слуша музика в Сеул.

Делегация от корейски журналисти разкрива къде са най-добрите места за K-food в Сеул
Делегация от корейски журналисти разкрива къде са най-добрите места за K-food в Сеул

У нас бяха президентът и вицепрезидентът на организацията  Пак Джонг-хьон и Ю Чун-хуан. Президентът на Асоциацията е главен редактор на националния всекидневник The Segye Times, а вицепрезидентът – редактор на отдел „Индустрия“ в най-авторитетния икономически вестник в азиатската страна „Мейл Бизнес“.  

Останалите членове на делегацията бяха  генералният секретар на Асоциацията Ким Йонг-ман и заместник-главният редактор Канг А-йон. 

Визитата  се осъществи в рамките на подписаното през 2015 г. Споразумение за сътрудничество със Съюза на българските журналисти.

За предстоящия етап от международния 2025 K-POP Cover Dance Festival в София четете тук

В няколко поредни издания на Покана за пътуване ви представям най-необичайните градове на земята, където можете да избягате от омръзналите ви туристически пътеки.  Ето продължението.

Сетенил де лас Бодегас е уникален град от камък, където скали така са се надвесили над къщите, че сякаш ще се срутят всеки миг. Няма обаче нужда да се страхувате: базалтовите грамади са почти неразрушими. Селището  има не само впечатляващ външен вид, но и древна история.

Сетенил де лас Бодегас
Сетенил де лас Бодегас

Сетенил де лас Бодегас е тук от над 800 години, а хората обитават мястото от 25 хиляди. През първи век дошли римските завоеватели, но жителите, използвайки терена в своя полза, удържали обсадата повече от две седмици.

Много сгради са построени така че част от техните разширения се намират в пещери и по този начин са се появили по-просторни жилищни сгради.

Можете да стигнете до  Сетенил де лас Бодегас с кола. По-удобно е да пътувате от Марбея по магистралата път или от Фуенхирола през Михас. Пътят до там не е добре поддържан, но пък живописен. Или вземете автобуса от Ронда, на половин час път.

Следваща спирка: Ауровил. Този град в Индия е рядък случай, когато хората са успели да създадат идеално място за живеене. Няма частна собственост, няма пари, няма писани закони или лидери.

Ауровил е основан от Мира Алфаса, французойка и последователка на индийския философ Шри Ауробиндо, през 1968 г. Тя се е стремяла да създаде среда за висока човешка духовност и да обедини хората.

Ауровил
Ауровил

Ауровил посреща туристите с малки хотели, ресторанти и симпатични кафенета. Центровете за духовно развитие функционират. В момента се обитава от  около 2000 души, въпреки че е проектирано за 50 000. Религията, езикът, националността, полът и расата са напълно маловажни. Необходимо е да живеем в хармония с природата и помежду си.

Важно ограничение: никоя организация няма право да убеждава човек във вярата си или да намира последователи.

Можете да стигнете до Ауровил от летище Ченай,   през Дубай с прекачване или с влак от  Делхи до Пудучери и след това с кола.

Град  Шефшауен в Мароко изглежда като фантазия от анимационен филм на Дисни. Тук всички улици, къщи, стълбища дори саксиите са покрити с небесносиня боя. Нюансите варират от индиго до нежно лазурно. Шефшауен се намира в планините Риф, близо до Танжер и Тетуан.

Селището е основано през 15 век. По това време то е изпълнявало важна функция: защитавало е от нашественици от Португалия. По това време това е било едно от най-големите убежища за евреите, прогонени от Испания. Синият цвят символизира молитвения шал талит. В течение на няколко века юдейската общност е намаляла значително, но местните жители все още спазват традицията.

Град  Шефшауен в Мароко
Град  Шефшауен в Мароко

Можете да го посетите през Танжер, където се намира най-близкото летище и ферибота от Испания. Пътуването ще отнеме около пет часа.  Най-лесният начин е да стигнете до Фес, да пренощувате там и на сутринта да се отправите към магическия син град.

Традиционната медицина на Китай е холистична система на лечение, която се практикува повече от 4000 години.

Вкоренена в древната философия и култура, тя еволюира в цялостен и усъвършенстван подход към здравето и благосъстоянието на ума и тялото. 

Д-р Юй Цун в продължение на три месеца обучаваше българските си колеги за начините на лечение, използвани от китайската традиционна медицина.

Броени часове преди да отлети даде интервю на Покана за пътуване. Той е завършил един от най-престижните медицински университети в родината си, в региона Дзянси. Помолих го да разкаже какво е характерно за  тази част от Китай, с подробности за града и за самото учебно заведение.

С превода помага бизнесменът Красимир Симеонов, който вече ни е гостувал с разкази за Тибет

Д-р Юй Цун и Красимир Симеонов

Лекарят по традиционна китайска медицина д-р Юй Цун ни разкрива какви предмети изучават в университета в провинция Дзянси и тънкостите на използваните методи.  Попитах го дали, както в западната медицита съществува тясна специализация след основното образование, което при тях продължава девет години.

И д-р Юй  се опита да ни въведе в тайните на своята древна наука часове преди да отлети обратно за провинция Дзянси.

Завиваме рязко към Европа, за да заменим традиционната китайска медицина с френско изкуство. Тръгваме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той е в Монреал, където живее, но съвременните средства за общуване му позволяват да ни отведе до емблематично място, свързано с Пол Сезан.

С Крикор се запознахме покрай книгата му за Стара София Един софийски малчуган разказва, но  се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е живял и в Мароко. В Покана за пътуване обаче посоката е Франция.

Крикор Асланян във Франция
Крикор Асланян във Франция

Няма коментари:

Роб Мъни пристига от САЩ специално за Summer Bright Awards 2025

Световноизвестен изпълнител пристига от Ню Йорк за най-бляскавото лятно събитие на яхта . Роб Мъни с Йонка Максимова от конна база „Макс“ На...