В Покана за пътуване на 12 март 2023 по програма Христо Ботев от 17 часа: Мартин Кърнолски с непознати факти за Сингапур
За повечето от нас Сингапур е град-държава, отдалечена от България на почти 10 хиляди километра. Високи технологии, висок стандарт, висока влажност – все пак е почти на Екватора. Който е ходил, разказва с блеснал поглед за изрядните чистота и ред.
Честно казано, на мен лично те ми дойдоха в повече, но ако човек трябва да избира между абсолютно спокойствие и незабележимо полицейско присъствие и нашенското беззаконие, е ясно какво ще предпочете. Това, обаче са повърхностни впечатления.
Затова съм поканила в студиото музиканта Мартин Кърнолски, който е живял в Сингапур повече от 8 години и познава държавата отвъд лъскавата й фасада. Но първо да ви го представя. Мартин е син на композитора Димитър Кърнолски, затова в предаването ще звучи авторска музика.
Към госта ми спокойно можете да се обръщате с титлата доктор, защото е защитил дисертация за сценично поведение и владеене на публиката в НАТФИЗ. Преди това е завършил теоретичния отдел на музикалната академия в София, а магистратурата му е по маркетинг от УНСС. Той ще ни пренесе в онзи Сингапур, до който няма как да се докоснем само с една екскурзия.
А в Покана за пътуване ще разкаже за пълната дигитализация и странните от наша гледна точка порядки. Например законът шофьорите, заловени с алкохол да се наказват с бой с пръчки на голо. И ако припадне, го отпращат на лекар със заръката да се върне да го довършат.
Името на града-държава Сингапур идва от санскрит и означава Град на лъва. Такъв е и символът му – същество между лъв и риба. Мегаполисът очарова с причудливата, но завладяваща смесица от небостъргачи, търговски центрове, древни храмове, малки кварталчета и колониална архитектура.
Сър Рафъл навремето е осъзнал предимствата на Сингапур и е тласнал развитието му от малко рибарско селце до едно от най-големите пристанища в света.
Единственото нещо, което е кът там е земята. Затова местните си я набавят като купуват пръст от съседните държави и си изграждат изкуствени полуострови или острови, които вече са 63. В последния половин век, площта се е увеличила с повече от 200 квадратни километра.
От разказа на Мартин Кърнолски се оказа, че раят не е чак толкова безоблачен и в Сингапур понятието пенсия изобщо не съществува. А това е една от най-богатите държави в света с най-натовареното пристанище. И е вторият най-гъсто населен град след Монако.
Но не си мислете, че има само небостъргачи. Малко над 20 на сто от територията на Сингапур е заета от гори и природни резервати. Без да броим обществени паркове и Сингапурската ботаническа градина. Площта й е 64 хектара и е единствената в света, която работи почти денонощно – от с сутринта до полунощ. Повярвайте, градините на орхидеите и пеперудите ще ви оставят без дъх.
Същото ще се случи и с продължението на разказа на Мартин Кърнолски, който излъчим в следващото издание на Покана за пътуване. Защото тъкмо стигнахме до една от най-апетитните теми – храната в Сингапур.
Да попаднеш в задния двор на Сейшелите е също толкова очарователно колкото да се дивиш на луксозната формула – един остров, един хотел. Само че някак невчесано. Въпреки палавата рошавост ежедневните Сейшели те посрещат като стар приятел.
Повече за филиала на рай, четете тук
А за Сейшелите можете да поемете с Луксутур https://luxutour.com/%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8?%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0=%D0%A1%D0%B5%D0%B9%D1%88%D0%B5%D0%BB%D0%B8&show=programs
Няма коментари:
Публикуване на коментар