Институтът за космически изследвания и технологии на Българската академия на науките и Посолството на КНР в България имат удоволствието да обявят старта на събитието „Разговор с тайконавти“. Повод за инициативата е 75-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай, както и 155-тата годишнина на БАН и 45-тата годишнина от космическия полет на българския космонавт Георги Иванов.
В рамките на събитието, на 19 август /понеделник/, на „Моста на влюбените“ – НДК ще бъде открита фотоизложба на тема „Космическите програми на Китай: развитие и постижения“, която ще може да се види в продължение на две седмици.
В организираната за пръв път в България подобна инициатива – състезание могат да участват всички български ученици и студенти на възраст между 8 и 22 години, като те следва да изпратят своите въпроси към тайконавтите (китайски астронавти) в Китайската космическа станция. Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научните открития. Въпросите могат да се изпратят на три езика, по желание на участниците – български, английски или китайски език.
Условия за участие:
- Посетете уебсайта: https://www.spaceclimate.bas.bg/SW/taikonauts/
- Кликнете върху „Задайте въпрос“, попълнете формуляра и изпратете въпроса си.
- Краен срок за изпращане на въпроси: 30 септември 2024 г.
Избор на въпроси и награди:
- Експерти от БАН и представители на Китайското посолство в София ще изберат 15 въпроса.
- Авторите на избраните въпроси трябва да запишат видео, в което ще ги зададат на тайконавтите.
- Тайконавтите ще отговорят на тези въпроси онлайн чрез предварително записани видеоклипове по време на специално събитие в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН на 30 ноември 2024 г.
- Всички участници ще имат възможност да присъстват на събитието, а 15-те участника, чиито въпроси са избрани, ще получат награди.
Съпътстващи инициативи:
- По време на събитието ще бъдат показани мащабни модели на Китайската космическа станция и космическата ракета, високи над 2 метра. Учениците и студентите ще имат възможност да се снимат с тях.
Нека заедно вдъхновим младите умове на България да се потопят в света на науката и космическите изследвания!
Снимката е направена от тайконавти на Shenzhou-16 в орбита след отделяне от Китайската космическа станция на 30 октомври 2023 г. Това е първият път в който Китай получава пълно изображение на космическата станция в орбита със Земята като фон, а също и една от работните снимки с пълна конфигурация на Китайската космическа станция.
Освен тази снимка, разнообразни фотоси, свързани с тайконавтите, ще бъдат показани по време на фотоизложбата под надслов: „Космическите програми на Китай: развитие и постижения“, която ще се открие на 19 август т.г. /понеделник/ на Моста на влюбените и ще може да се види в продължение на две седмици.
Източник: China Manned Space Agency
Няма коментари:
Публикуване на коментар