Програмата на Фондация „BCause“ за подкрепа на местните общности в отдалечени тютюнопроизводителни райони, която се осъществява с подкрепата на Филип Морис България, успява да се докаже като една от най-устойчивите програми за социална ангажираност в България. Двойно увеличен награден фонд в Академия за местни предприемачи.
10-тото юбилейно издание на „Забавно лято грижовна есен“ – програма за подкрепа на местните общности в тютюнопроизводителните региони в страната, стартира с 15 образователно-приключенски академии за ученици от 1-ви до 4-ти клас в 15 населени места в страната.
В програмата освен безплатните летни образователни академии за деца са включени и обучения по методите на неформалното образование за учители, както и медицински грижи за възрастни хора. Ключов елемент в програмата е и Академията за местни предприемачи, която подкрепя чрез обучения и финансиране местни стартиращи бизнеси в тези райони.
Програмата „Забавно лято, грижовна есен“ се провежда за 10-та поредна година в шест региона на България, където тютюнопроизводството е традиционен поминък – областите Благоевград, Кърджали, Разград, Силистра, Хасково, Шумен.
Програмата се осъществява от 2015 г. насам от Фондация „BCause: в помощ на благотворителността“, съвместно с Народно читалище „Бъдеще сега“ и Българска болнична асоциация с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от програмите на компанията за социална отговорност.
Летни образователни академии за 270 деца
Ученици между 1 и 4-ти клас ще участват в едноседмични образователно-приключенски академии през лятото, в които заедно с обучителите от НЧ „Бъдеще сега“ ще развиват уменията си за работа в екип, комуникация, себепознание и емоционална интелигентност, както и повишаване на езиковата компетентност по български език.
Програмата на академиите включва STEAM модули – наука, технологии, инженерство, изкуство и математика за насърчаване на изследователски умения, критично мислене и научен подход. С игри и предизвикателства децата ще изследват и разширяват кръгозора и любопитството си към природата, а с фолклорни приказки от цял свят ще обогатят езика и общата си култура, ще придобият представа за културното многообразие и за себе си като граждани на света.
Академия за учители осигурява подготовка по методите на неформалното образование
Тази година ще се проведе и 8-мата поредна Академия за учители. Общо 75 учители ще получат обучение по сугестопедични методи на преподаване върху целия материал от 1-ви до 3-ти клас, както и как да подготвят децата за Национално външно оценяване в 4-ти клас, за качествен преговор и връзки между наученото в началния етап.
20 учители в детски градини ще бъдат включени в програмата „Готови за първи клас“ за 6-годишните, която обхваща материал за една учебна година. Целта е подкрепа за плавен преход от детската градина към училище за деца билингви с акцент върху говорим български език, грамотност и основни навици за училищния живот.
При постъпване в първи клас не е предвидено време за диагностика и изравняване на нивата на езикова компетентност, а се започва веднага обучение по български език, което е предпоставка за затруднения и ранно отпадане от училище за част от тези деца.
Всички обучени учители ще получат менторска подкрепа по време на предстоящата учебна година с цел повишаване на увереността им за работа с новите методи и качествено прилагане на наученото.
Медицинска грижа за възрастните и Академия за местни предприемачи
За четвърта поредна година партньор за безплатните медицински прегледи, които се осигуряват за възрастни хора в тютюнопроизводителните региони, е Българската болнична асоциация. Традиционните медицински прегледи за възрастните хора, които са част от програмата от самото й начало, ще се проведат в 26 села и градове в тютюнопроизводителните райони.
Екипи от лекари-специалисти по кардиология, гастроентерология, ортопедия, урология, неврология, пулмология или ендокринология ще проведат прегледи по места според заявените нужди.
Продължава и Академията за местни предприемачи – ключов елемент в програмата, насочен към инициативните хора с бизнес идеи за развитие в отдалечените от столицата райони на България. След одобрение на първоначалните идеи и няколкодневно обучение от „Център Ринкър за предприемачество и обучения“ към фондация BCause, 12 екипа предприемачи с най-добри бизнес планове ще се състезават за безвъзмездно финансиране, осигурено от Филип Морис България, на обща стойност от 60 000 лева. Наградният фонд е увеличен почти двойно тази година.
По повод на 10-годишнината на програмата, Академията за местни предприемачи ще създаде и Алумни клуб, в който ще се включат всички участници от досегашните издания на предприемаческия панел. Клубът ще има за цел обмяна на опит и идеи между предприемачите, а тазгодишната програма ще осигури допълнителна подкрепа и ментори за местните бизнеси, участвали в предишните издания на академията.
„Започваме юбилейното издание на „Забавно лято, грижовна есен“ с чувство за празничност и гордост. Малко са подкрепените от бизнеса в България начинания, които са толкова дълготрайни и с подобен финансов принос. Но най-голямото достойнство на програмата е адаптивността й към нуждите на местните хора и организации и инвестицията в техните умения и силни страни, което я прави програма за учебник!“ – коментира Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause.
От 2015 г. до днес програмата за социална отговорност, реализирана с финансовата подкрепа на Филип Морис България, “Забавно лято, грижовна есен” обхваща 26 малки населени места в 11 общини от 6-те тютюнопроизводителни региона на България.
За изминалите 9 години програмата е обхванала общо 4 101 деца на възраст между 7 и 14 години и 210 учители. Извършени са над 15 190 медицински прегледа на възрастни хора. От кандидатствалите над 400 бизнес идеи 94 предприемачески екипа са преминали през обучение, като 32 от тях са получили безвъзмездно финансиране.
С десетото издание общата финансова инвестиция в програмата достига 2,5 милиона лева.
Няма коментари:
Публикуване на коментар