петък, 15 декември 2023 г.

Милен Митев връчи призовете на Българските посланици на културата ни по света

 

Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите - Юлияна Антонова-Мурата
Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите – Юлияна Антонова-Мурата

Автор: Гергана Манчева

Първото издание на кампанията на БНР „Българските посланици на културата“ вече има своя успешен финал. Кампанията, в която слушателите сами предлагаха своите фаворити за приза „Българските посланици на културата“, стартира през 2021 г., но пандемията от Covid-19 отложи във времето връчването на престижните отличия за 2021 и 2022 г.

Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите. Генералният директор на БНР Милен Митев и Венеция Караманова
Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите. Генералният директор на БНР Милен Митев и Венеция Караманова

Кулминацията се състоя на 13 декември, когато бяха обявени носителите на приза „Посланик на културата“. Отличените са 24 изявените творци в областта на съвременното изкуството и култура.

Сред писателите първи посланици на културата стават Георги Господинов, Здравка Евтимова, Захари Карабашлиев и Мирела Иванова, сред художниците са проф. Греди Асса, Алцек Мишев и Катрин Томова,  отличието при диригентите е за Венеция Караманова, Найден Тодоров и Йордан Камджалов, както и за виртуозния изпълнител на кавал Теодосий Спасов и пианиста Людмил Ангелов.

Повечето от отличените присъстваха на церемонията в Мраморното фоайе на БНР и лично получиха плакет от директора на БНР Милен Митев и от Нина Цанева – журналист в програма „Христо Ботев“.

Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите. Георги Господинов
Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите. Георги Господинов

Георги Господинов благодари на първо място на слушателите от 2021 г., защото те са направили този избор още преди „Букър“ и други отличия.  По думите на именития ни писател, в изпитания като днешните все по-важна ще става ролята на културата и образованието. А те вървят заедно.

„В България няма много полезни изкопаеми, няма газ, няма нефт. Единствените неизчерпаеми ресурси, които има са ресурсите на културата и на изкуството и това е, което ще става все по-важно в свят като днешния, в това съм убеден, затова благодаря на слушателите за това отличие.“

Трудът на художника обикновено е невидим, той е сам, затворен в ателиетата си и са далеч от целия шум на културния живот, но когато бива забелязан като посланик на културата, това за един художник е много лично и много голямо признание – това ни казва Катрин Томова, позната у нас и по света със своята абстрактна живопис. „Самочувствие дава, но най-вече това, че си посланик на културата, дава чувство за отговорност, защото човек рисува, показва нещата си в чужбина, но винаги и навсякъде го свързват с неговата страна, затова то е и отговорност.

Отговорността е спрямо държавата, която ти е дала всичко – и вдъхновение, и впечатленията, които пренасяш в творчеството си. Когато съм зад граница, изпитвам удоволствие, защото от една страна представям себе си, но от друга знам, че представям и страната, от която идвам“.

Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите.. Катрин Томова
Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите. Катрин Томова

Една от носителките на приза „Български посланик на културата“ за 2021 г. живее в далечна Япония, но се опитва чрез личните си контакти и познанства да създава мост между двете толкова различни култури. Това е Юлияна Антонова – Мурата.

Тя не успя да присъства на самото награждаване, но предаде личната си покана към всеки българин, решил да посети Страната на изгряващото слънце да й се обади. Нейният приз бе приет от журналистката Магдалена Гигова, която също се възхищава на сънародничката ни в Япония, заради ролята ѝ на неформален посланик в далечно Токио.

Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите.
Българските посланици на културата ни по света си получиха наградите.

И тъй като на 20 декември предстои да бъдат обявени 12-те лауреатите на конкурса „Българските посланици на културата“ за 2023 г., самата Магдалена Гигова, в ролята си на слушател, също има свой фаворит за номинация:

„Бих предложила Рина Бакалова, която е създател на Българския културен център в Тел Авив и на българското училище. Тази година, когато се честваше 80-годишнината от спасяването на българските евреи, тя организира серия от събития, но не това е най-важното. Тя успя да издаде книга, която е полиграфическо бижу, посветена на художниците евреи в България.

В книгата са разказани техните истории, показани са техните произведения и така, по индиректен начин, всички те благодарят на Българската държава, че са били спасени от сигурна смърт. Спасените български евреи са 50 хиляди, които са живеели в България, без нито един да потегли към лагерите на смъртта.

Затова в държавата Израел има една гора от 49 981 дървета, посадени от благодарните потомци на спасените в България евреи. И това трябва непрекъснато да се припомня, защото са твърде малко държавите, които са успели да устоят на натиска и да имат толкова спасени евреи, колкото в България.“

Снимки: Ани Петрова

Няма коментари:

CODE HEALTH TV казва: „Благодарим ви, че ви има!“ за втора поредна година

  За втора поредна година CODE HEALTH TV казва: „Благодарим ви, че ви има!“ Българската здравна телевизия събира медицинския, здравен и фарм...