Фестивалът е по идея на Филмаутор по случай 30-годишнината на дружеството
На 15 септември от 18.00 часа в кино Одеон филмът „Вчера“ ще открие есенно-зимния сезон на фестивала за класическо българско кино „30 вечери с 30 български класики“. Фестивалът е по идея на дружеството за колективно управление на авторски права Филмаутор по случай неговата 30-годишнина. След всяка прожекция зрителите имат възможност да се срещнат с авторите, актьорите или творческият екип на филма, както и да се включат в дискусия с тях.
Цялата програма от предстоящите филми на „30 вечери с 30 класики“ и всички специални гости може да откриете – ТУК. Всички филми се прожектират в техния оригинален формат – на лента. Вход свободен.
Тази година се навършват 35 години от премиерата на филма „Вчера“ на режисьора Иван Андонов. Любимо заглавие на няколко поколения българи и все още вълнуващ за младите зрители. Сценарият на „Вчера“ е по едноименния роман на Владо Даверов с автобиографични елементи.
Втората половина на 60-те години на 20 век. Времето на „Бийтълс“ и „Ролинг Стоунс“, сексуалната революция и младежките вълнения на Запад. Тези събития косвено проникват зад стените на гимназия с изучаване на английски език.
Учениците се сблъскват с конформизма и предразсъдъците, приятелството и предателството, смъртта на най-близкия приятел – ситуации, които са формирали поколението на днешните четиридесетгодишни.
Филмът привидно ни връща към безгрижните ученически дни, но всъщност отразява една политическа ситуация. Най-известната сцена става полагането на кръвната клетва.
На актьора Христо Шопов режисьорът на „Вчера“ Иван Андонов поверява една от двете централни роли във филма.
„Спомням си усещането за филма и основно работата ми с Иван Андонов, на който дължа много. Човекът, от който съм научил най-много за киното изобщо, е Иван Андонов. Всичко започна с много тежък кастинг, който мисля, че беше поне един месец. Режисьорът Иван Андонов искаше да бъде много сигурен в актьорите, които ще избере. Първоначално идеята е била аз да изиграя ролята, която във филма играе Георги Стайков. И в някакъв момент Иван е решил да ги размени.“, разказа Христо Шопов за Филмаутор
„Това, което мога да кажа за филма е, че продължава да бъде по някакъв начин интересен на публиката, защото се занимава с вечни теми като любов, приятелство, предателство.“
Актьорът разкри, че със София Кузева (която играе Дана във филма) общуват доста често и особено напоследък и имат нещо, върху което мислят заедно като проект.
Той сподели още, че да се гледат класическите български филми е вътрешна необходимост и ако се превърне в нещо, което е задължително за младите хора, със сигурност ще намразят българското кино.
„Добре е да познават една част от филмите, които по някакъв начин носят отпечатъка на времето.“, е на мнение Христо Шопов
На 15 септември гост в кино Одеон ще бъде сценаристът на „Вчера“ Владо Даверов, който е и автор на песента „Клетва“, композирана и изпята от Кирил Маричков и „Щурците“. След премиерата на филма през 1988 г. песента бързо става популярна сред учениците и започва да се изпълнява от абитуриентите.
„Във филма има едно скрито послание и то е не, че младите са вечните бунтари. За първи път младият човек разбира, че най-важното в живота е да съумее да прекара живота си така, че да не загуби уважението към себе си“, разкрива сценаристът на филма Владо Даверов.
“Вчера е толкова актуален и днес, защото и в романа и в сценария ползвам вечните думи: „обичам, мразя, смърт, раждане, синева, прекрасно, отчайващо“. Не посягам към неологизми, за да изглеждам съвременен. Вечните думи ще живеят векове, след като „поствам“ и „лайквам“ бъдат отдавна забравени.“Вчера“ в смисъл на „миналото ни“ трябва да се помни винаги.За да не забравяме, че не всичко започва от нас!“, коментира Владо Даверов.
Оператор на „Вчера“ е Красимир Костов, музика – Кирил Маричков, художник – Георги Гуцев. В ролите: Христо Шопов, Георги Стайков, София Кузева, Светла Тодорова, Георги Русев, Никола Рударов, Стоян Алексиев, Красимир Ранков, Павел Поппандов, Мария Стефанова, Крис Бартлет.
Филмът „Вчера“ е носител на наградата на публиката на 20 ФБИФ Варна’88; наградата на СБФД за сценарий на Владо Даверов, 1988 ; наградата за режисура на Иван Андонов на Първия фестивал на детско-юношеските филми, Москва, 1989; голямата награда на 32 МКФ Сан Ремо‘89, Италия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар