четвъртък, 28 ноември 2019 г.

Пиетро дел Вальо, световноизвестният интериорен дизайнер – в София

Световноизвестният интериорен дизайнер  в София

Световноизвестният интериорен дизайнер в София

Фаворитът на международния хайлайф представя на 12 декември в галерия „Оборище 5“ „Духът на времето“ – книга албум, посветена на първия му БГ супер проект, фотографиите в нея са на Джорджо Барони    

Световноизвестният интериорен дизайнер  в София
Световноизвестният интериорен дизайнер в София
Световноизвестният интериорен дизайнер Пиетро дел Вальо ще представи на 12 декември в столичната галерия „Оборище 5“ книгата албум „Духът на времето“, посветена на уникалния му грандиозен проект, вече осъществен у нас.

Това е вила „А“ край Стара Загора с 14 стаи, 32 бани, вътрешни и въшни басейни, мрамор от Карара, полилеи от Мурано, зашеметяваща терасовидна градина с алеи, фонтани, статуи, водоскоци…

Дел Вальо споделя, че за вила „А“ е бил вдъхновен от двореца Казерта край Неапол.
Дел Вальо споделя, че за вила „А“ е бил вдъхновен от двореца Казерта край Неапол.
Елегантната зелена феерия е обогатена с малък неоготически храм, а павилионът е с необичайни размери.  Дел Вальо споделя, че за вила „А“ е бил вдъхновен от двореца Казерта край Неапол. 
Неслучайно той е фаворит на италианския, европейския и американския хайлайф, а някои от най-прочутите дами на Италия – Сабрина Ферили, Валерия Марини, Моника Гуериторе, Клаудия Джерини, Ана Фалки – се кълнат в безупречния му вкус. И го канят да превръща домовете им в оазиси на интериорния шик и модерна функционалност. 

Сред много нашумелите работи на Дел Вальо е легендарното кресло „Грейс“,  което е герой и в кинохита „Мъже без жени“ с Алесандро Гасман и Джанмарко Тоняци. 

Легендарното кресло „Грейс“,  което е герой и в кинохита „Мъже без жени“ с Алесандро Гасман и Джанмарко Тоняци.
Легендарното кресло „Грейс“,  което е герой и в кинохита „Мъже без жени“ с Алесандро Гасман и Джанмарко Тоняци. 
Дел Вальо предизвиква фурор с него – и сред критиците, и сред медиите.  Писателят, академик и културолог  Акиле Бонито Олива представя „Grace“ пред публиката, а след това фотьойлът е изложен в Музея на архитектурата и дизайна в Чикаго – в експозиция за най-интересните 25 места за сядане през последните 25 години.

Кариерата на Дел Вальо е не по-малко вълнуваща от произведенията на изкуството, които създава.

Сабрина Ферили е сред клиентите на дел Вальо
Сабрина Ферили е сред клиентите на дел Вальо
Той е роден в Монте ди Прочида край Неапол. Започва като дизайнер на мебели през 1987 година – веднага, след като получава академичната си диплома. Работи с най-големите производители на фотьойли и дивани в Италия.  П
рез 1991-а отваря собствено проектантско студио за дизайн във Флоренция. През 2002-а основава собствено предприятие за маркова мека мебел, шезлонги и дивани, които могат да се видят в галерия „Амброзиана“ в Милано.
Със съдружника си Микеле Скиано Мориело  отварят второ проектантско студио – в Монте ди Прочида.
Дел Вальо гостува с авторски творби в Ню Йорк и Москва.
Списанията AD Италия  и AD Германия нееднократно му посвещават кориците си.
Междувременно се изкушава и от сценографията. През 2014-а AD Италия го класира сред 13-те интериорни дизайнери, които най-добре  пресъздават новите тенденции за обитаване на пространствата.
Реализирани проекти на Дел Вальо са издадени в два тома със заглавието „Да обитаваш емоциите“ /2006/ и „Имението Ашанело“ /2011/.
Дел Вальо има осъществени обекти по цял свят – от Италия, през САЩ, до Балканите и Русия, в които налага „стилистичен анахронизъм“, вплитайки местния нео-исторически прочит, разцъфналия неаполитански барок, визии от тосканските дворци през Ренесанса и флорентинския маниеризъм. 

През 2018 година Пиетро дел Вальо получава в Неапол наградата „За изключителен принос в сферата на проектантските услуги, извършени по света“. 

В момента виртуозът на интериора работи по възстановяването на чифлик в Тоскана и аранжирането на къща в Швейцария.
Снимките в „Духът на времето“ са на Джордо Барони – фотограф, специализирал архитектура и дизайн, който работи за AD Architectural Digest, „Maison Française“,  „Elle Decoration“.
Той е автор на кадрите в много книги за архитекти и интериорни дизайнери, занимава се и с рекламна фотография.
Текстът в „Духът на времето“ е на Рикардо Бианки и Николета Дел Буоно.
Рикардо Бианки е изследовател на киното, изкуството, архитектурата, дизайна и историята на либерализма. Автор е на есета и книги за архитектура и местна история.

През 1987-а пише първата италианска книга, посветена на Клинт Истууд.

Прави късометражни филми за националната телевизия  RAI, публикува статии в престижните списания „L’ Europeo“, „La Rivista Tecnica Ticinese“, „Casa Vogue“, „La mia casa“, „Cortina Magazine“ и други.
Николета Дел Буоно е литературен консултант, илюстратор,  специалист по медии и вътрешен дизайн.
Пише тематични разработки в „Corriere della sera“,  „Casa Vogue“, „La mia casa“, „Donna Moderna“ , „Casa Idea“, AD Architectural Digest. Предговорът на книгата албум „Духът на времето“ е от Еторе Мокети – директор на „AD Archietеctural Digest.
„В усещането на Пиетро дел Вальо за цвят има нещо много средиземноморско, топло, плътно, слънчево и игриво.  Той умее да предвиди резултата с милиметрична точност дори в детайла. Тази изумителна и недостижима способност е постигнала своя връх при реализирането на вилата край Стара Загора. 

Интериорният дизайнер трябва да е малко лекар, малко психолог и малко гид на възложителя“, казва Еторе Мокети. 

И добавя, че в Стара Загора деконструктивизмът и поп артът перфектно се сливат във фитнес зоната,  докато ориенталският стил е запазен за уелнес пространствата. 
Преводът на „Духът на времето“ е на Сава Славчев.

Няма коментари:

CODE HEALTH TV казва: „Благодарим ви, че ви има!“ за втора поредна година

  За втора поредна година CODE HEALTH TV казва: „Благодарим ви, че ви има!“ Българската здравна телевизия събира медицинския, здравен и фарм...