неделя, 24 март 2019 г.

Лазерът Fotona може да промени живота и секса на много жени


Текст и снимки: Тина Прокопова

В МБАЛ "Св. София" екип от авторитети в медицината представи лазерът Fotona, който е специализиран да помага на жени с гинекологични проблеми. Главният гост беше проф. Марко Гамбичиани, който сподели личните си наблюдения за лазерната терапия на базата на опита си: "80% от жените във всички възрасти имат гинекологични проблеми. Класическото лечение е дълго и скъпо, затова в Италия вече има клинична пътека за безплатно лечение с лазер. Неговата продължителност включва 3-4 процедури, ефектът от които е със срок на годност 12-18 месеца. Най-хубавото е, че терапията може да бъде и превантивна."
Доц. Румен Димитров обясни, че инконтиненцията - неволно изпускане на урина, може да промени живота на една жена, както и циститът и проблемите, настъпили след раждане. С всички тях обаче с голяма успеваемост се справя лазерът Fotona. "Нужни са 2-3 сеанса, за да бъде постигнат положителен ефект. Тогава се образува колаген, стените на влагалището се стягат, а инконтиненцията става незабележима", сподели своите наблюдения доц. Димитров.
Д-р Зоя Попова даде информация за употребата на лазера в естетичната гинекология. "Броят на хората, които знаят за ефекта на лазерната терапия в гинекологията е малък - засега ни търсят основно млади жени и момичета, но аз съм сигурна, че на база на постигнатите и споделени резултати, желаещите да им помогнем ще стават повече." Лазерът помага и след възникнали проблеми при раждане, например при много едро бебе, а такива са 10-15% В тези случаи лазерът е много ефикасен, безвреден, процедурата може да се направи и в обедната почивка - без анестезия, без дискомфорт и време за възстановяване като след оперативна интервенция.
Д-р Наташа Митревска от Македония, специалист в естетичната гинекология, каза: "Трябва да спре страхът от тези проблеми и темата да не е табу за никого. Нежният пол се притеснява от следродилните белези, от стриите, от това как ще се покаже по бански на плажа. Какво иска една жена - да бъде желана, а всички изброени проблеми ѝ пречат това да е така. Въз основа на моя личен опит мога отговорно да заявя, че 80% от пациентките декларират подобрение като краен резултат." Д-р Силвия Оручева, която е била на обучение в Испания, подкрепи думите на д-р Митревска, като сподели: "В Испания жените също не говорят за възможни проблеми, но когато станат техни, започват да споделят притесненията си, търсят решение. Помага им по-дългият опит, който имат специалистите в лазерната терапия - там се прилага вече 7-8 години."
Проф. Гамбичиани обясни, че единственото противопоказание за употребата на лазера е увреденото влагалище, каквото е почти всяко при онкологично заболяване и след лечението му с лъчетерапия. Единственото, което може да откаже жената да се лекува с лазерна терапия, засега е нейната цена - цената на една процедура е от 400 до 600 лв., но за сметка на това ефектът е забележителен и идва много по-бързо отколкото при класическото лечение.
На финала на събитието доц. Валентина Мазнейкова "пожела" на държавата ни да обърне внимание на тези проблеми и да заяви своето участие в борбата с тях, като даде за пример ситуацията в Италия - там в общинските болници терапията е безплатна.



Няма коментари:

Д-р Милен Врабевски и Фондация Българска Памет финансираха обзавеждането на новата община в Пустец в албанския район Мала Преспа, където живеят и хора с български корени

  Фондация Българска Памет с поредно мащабно дарение за Мала Преспа, Албания След молба от страна на кмета на Община Пустец Пали Колевски и ...